ABD’den Muhteşem teklif

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’liler bu günlerde Balkanlar ve Ortadoğu’da partner proje geliştirmek amaçlı Türk firmalarının kapısını aşındırıyor .

Söz konusu bölgelerdeki hakimiyetini Türk dizilerine kaptıran ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’li yapım şirketleri , çareyi partnerlik veya partner proje teklif etmekte buldu .

Habertürk’ün haberine yönelik Türk dizilerini ihraç eden Global Agency’nin CEO’su İzzet Pinto , ” Amerikan dizileri Balkanlar ve Ortadoğu kültürüne bir sürü uzak . Halbuki bizim dizileri kendilerine yakın hissediyorlar , bu sebeple Hollywood imalatı diziler çoğalış kendilerine prime – time’da yer bulamıyor . Her Biri Türk dizisi ediniyor ” diyor .

Bu günlerde birden bir sürü yapım şirketinin kapısını ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’lilerin çaldığı bilgisini doğrulayan Pinto , ” Partner dizi çekimi teklif eden de var , firmaya partner olmayı teklif eden de . Yakında bu tür haberler duyabilirsiniz ” diye konuşuyor .

Umutsuz Konut Kadınları ve İntikam türünde uyarlama dizilerle 2 ülke piyasasının partner iş yapmaya başladığını , hemen bu işbirliklerinin hepten geniş duruma gelebileceğini ifade etti .

Bu yıl sonu amaçlı sektör olarak 180 milyon dolar ihracatı bulacaklarını kaydeden Pinto , bir sonraki yıl amaçlı hedefin ise 250 milyon dolar olduğunu belirtti .

ABD , 15 MİLYAR DOLARLIK FİLM VE DİZİ İHRACI YAPIYOR

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin senelik film ve dizi ihracatı tahmini 15 milyar dolar düzeyinde . Dünya sektöründe ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin bu bağlamda liderliği tartışılmaz . Ülkemiz en son yılda yaptığı atakla bilhassa dizi sektöründe ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI haricindeki ülkeler içinde liderliği oynuyor . Dizi piyasasının cirosunun 300 milyon doların üzerine
çıktığı hesapları yapılıyor . Türk dizilerinin ihracatının tahmini yarısını Ortadoğu’ya yapılmış olan ihracat , olan yarısını da Balkanlar , Ukrayna ve Rusya bölgesine yapılmış olan ihracat oluşturuyor . Sektörün yepyeni yeni ısınmaya çalıştığı pazar ise Uzakdoğu . Dizi ihracatının 202üç’teki hedefi bir milyar dolar .
ABD’den Muhteşem teklif

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: