Digitürk Duyuruları

TMSF aracılığıyla el konulan Çukurova Grubu’na ait Digitürk‘te işler karıştı. TMSF, ihalesiz olarak Abdullah Tivknikli’ye 530 milyon dolara satmaya hazırlanırken, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li şirketten kanala tam bir milyar dolar değerinde önerme geldi. Bu önerme üst kısmına ortalık karıştı. Sonrasında, Doğan Grubu ve Ciner Grubu da digitürk‘ü almak için atağa kalktı. Her iki grupta TMSF’de nezdinde girişimlerini devam ettirdi. Ancak, hükümete yakın işadamları aralarında, bu defa”pornocu kavgası”çıktı.

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine yönelik medya pazarında meydana iştirak eden Digitürk kavgasının perde arkası şöyle:

530 MİLYON DOLARA İŞ BİTMİŞTİ

Medya sektöründeki”digitürk kavgası”TMSF’nin, mayıs ayı içinde Çukurova Grubu’na ait firmaya el koymasıyla başladı. Çukurova Grubu’nun Show TELEVIZYON’sini ihalesiz olarak Ciner Grubu’na satan TMSF, tekrardan önerme alma usulü ile digitürk’ü de piyasaya çıkardı. TMSF, benzer dönemde el koyduğu şirketlerden digitürk Yayım Platformunu satmak için düğmeye bastı. digitürk’te Çukurova Holding’in yüzde 53, Providence Equity Partners fonunun ise yüzde 47 hissesi yer alıyor. Erenköy cemaatinin önde iştirak eden isimlerinden biri bulunan Abdullah Tivnikli’nin de Yönetim Kurulu üyesi olduğu Türk Telekom, Digitürk Yayım Platformunun yüzde 53’lük hissesi için 530 milyon dolar değerinde önerme verdi. Digitürk’e talip olduğunu 23 Temmuz 2013 bugünü yaptığı açıklamayla KAP’a belirtti. Pay devir sözleşmesi için hazırlıklar yapılırken, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’lilerin teklifi satış işlemlerini alt üst etti.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’LİDEN bir MİLYAR DOLAR

Halen firmanın yüzde 47’sini elinde bulunduran AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li dekor Providence Equity Partners, platformun öbür yarısı için tahmini bir milyar dolar değerinde teklifde bulundu. Bu önerme, Dijitürk ile alakalı satış işlemenin de bir anda karışmasına yol açtı. TMSF, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li firmanın teklifini değerlendirirken, iki. şok ise Aydın Doğan’dan geldi. TMSF’nin kapısını personel Doğan Grubu, platformu almak için 750 milyon dolar değerinde önerme de bulundu. 530 milyon dolara satılması an meselesi bulunan platformun fiyatı bir anda bir milyar dolara yükseldi.

digitürk

CİNER GRUBU DA DEVREDE

ABD ve Doğan Grubu’nun sürpriz teklifleri ile değişim gösteren Digitürk satış planlarında bir diğer şok da Ciner Grubu’ndan geldi. Benzer sürede Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini Başbakan’ın Hocası Emin Saraç’ın oğlu Fatih Saraç’ın yaptığı Ciner Medya’nın sahibi Turgay Ciner de Digitürk ihalesine talip oldu. Digitürk ile alakalı görüşmeleri ise Fatih Saraç aracılığıyla yürütüldü.

EROTİK YAYIN KAVGASI ÇIKTI

Başbakan Erdoğan’a yakın iki ad olarak malum Abdullah Tivnikli ile Fatih Saraç aralarında bu defa”erotik yayım”kavgası çıktı. Kavga, Habertürk internet sitesinde yayınlanan”Becerikli Abdullah Harika lige talip”,”Suudiler Erotik Yayıncılığa mı Giriyor”adlı haberler ile başladı. Haberler, Tivnikli’nin resimleri ile yayınlandı. Abdullah Tivnikli ise, bu yayınlardan Fatih Saraç’ı sorumlulukları bulunan bulundurarak, Saraç’a öyle ki savaş açtı.

BAŞBAKAN’A YAKIN İKİ İSİM DAVALIK OLDU

Başbakan’a yakın olarak malum iki ad arasındaki erotik yayım kavgası, haberlerde de kalmadı. Abdullah Tivnikli, Ciner Grubu ile ilgili hata duyurusunda bulundu. Bu vaziyet tekrardan hükümete yakınlığıyla malum Star Gazetesi’nde bilgi olarak tanıtıldı. 7 Ağustos 2013 tarihindeki Star Gazetesi’nde yayınlanan”Tivnikli’den Ciner’e hata duyurusu”başlıklı bilgi, bu defa Başbakan Tivnikli’yi mi destekliyor tartışmasının başlamasına yol açtı. Her iki tarafında konuyu Başbakan’a iletmek aradığı ancak, arasında”erotik yayım”tartışmasının da geçmesi nedeni ile konuyu Başbakan Erdoğan’a iletemedikleri duyuruldu. Erenköy Cemaatinin önde iştirak eden isimlerinden Abdullah Tivnikli ile tekrardan camianın önde iştirak eden isimlerinden Emin Saraç’ın oğlu Fatih Saraç aralarında mahkemeye taşınan,”erotik yayım kavgası”, TMSF arasında de büyük rahatsızlığa yol açtı. Gelinen noktadan huzursuz bulunan büroklarlar da konuya Başbakan’a iletmeye hazırlanıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: