Güncel Teknoloji Yenilikleri

Yılın en mühim teknolojik buluşları aralarında CERN’in açıkladığı Higgs bozonunun varlığını kesinleştirmesi ile beyin hücresinin ölmesini engelleyen proteinin bulunması geliyor.

Dünya genelindeki laboratuvarlarda yıl arasında geliştirilen 10 buluş, bilim dünyasında yepyeni heyecanlar yarattı.

ODTÜ URAP Başkanı ve ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Profesyonel . Dr. Ural Akbulut, Science ve Nature benzeri biyolojik kaynaklardan 2013’te dünya bilim dünyasında meydana gelen mühim gelişmeleri derledi.

Buna yönelik , 2013’ün en mühim buluşları aralarında , CERN’nin, Higgs bozonunun varlığının kesinleştiğini açıklaması geldi. İngiliz bilim adamı Peter Higgs’in, 1964’te maddelere kütle kazandıran bir parçacık ve alan olması gerektiğini öne sürmesinin sonrasında yabancı fizikçiler de bunun için paralel bir fikir bilgisini verdi .

Uzun yıllardır sürdürülen çalışmalar sonrasında CERN’de 103 ülkeye mensup araştırmacılardan meydana gelen 9 bin birey , 2012’de izine rastladıkları Higgs bozonunun varlığını 2013’te kanıtladı. CERN’de bu buluşa katkı yapanlar aralarında Türkiye’den de bilim vatandaşları vardı. Peter Higgs ve Francois Englert, 2013 Nobel Fizik Hediyeyi’nü Higgs mekanizmasını önerdikleri için aldı.

Beyin hücresinin ölmesini engelleyen protein bulundu

Beyne giden damarların tıkanması sonucu olarak , oksijensiz olan beyin hücresinin kısa zamanda ölmeye başladığı ve bu durumun felce ne sebeple olduğu biliniyor. Oxford Üniversitesi araştırmacıları, beynin tespit edecek bir bölümündeki hücrelerin ise hamartin isimli bir protein üreterek uzunca süre oksijensiz yaşadığını buldu.

Profesör A. Buchan, beyinde hafıza ve yön bulmada mühim rolü olan hipokampus isimli bölgedeki hücrelerin, beyin oksijensiz kaldığında hamartin üreterek uzunca süre ne türlü yaşadığını buldu. Bu hücrelerin ürettiği hamartinin, hücreleri enerji tasarrufuna zorladığı ve hücrelerin de faaliyetlerini durdurduğunu bilgisini verdi . Beyin hücresinin , hamartinin tesiriyle protein üretmeyi durdurup var olanları parçalayarak kendileri için kullandıkları anlaşıldı. Buchan, beynin başka bölümlerinin de kansız kalınca hamartin üretmesini temin edecek bir metot bulunursa felcin ne sebeple olduğu ölümlerin önleneceğini vurguladı. Çalışmanın detaylarını verici masert duvar, Nature Medicine dergisinde yayınlandı.

Harvard’ın kanat çırparak uçan mikro robotu

Harvard’da 12 yıldır mikro robot geliştirmek için denetim yapan Profesör R. J. Wood ve ekibi, robotun bütün parçalarını kendileri geliştirdi . Geliştirilen mikro motor, kanat ve kontrol sistemlerinin teknik detayları Science dergisinde yayınlandı. Wood ve ekibi, arı ve sineklerin kanat çırpışını filme çekip inceleme etti ve hafif malzemelerden kanat ve mikro motorlar yaptı. Saniyede 120 defa kanat çırpan mikro robotların boyu 3 cm , kilosu ise 0,080 gr . Kanatların gözle görülemeyecek bir süratle çırpması için cereyan alanı uygulanınca büzülen, ince seramik çubuklar kullanıldı.

Parmak ucu civarı duyarlı suni deri yapıldı

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de Georgia Institute of Technology’de, Profesör Z. L. Wang, zeki suni deri geliştirdi . Suni deride 8 bin transistör yer alıyor . Transistörler basınç altında birbirinden müstakil olarak cereyan üretiyor. Her transistör insanın parmak ucu benzeri 10 kilo paskal basıncı hissediyor. Çalışmanın detayları, Science dergisinde yayınlanacak. Bu deriyle robotlar duyarlı işleri yapabilecek. Elini kaybedenlerin robot elleri, bu deriyle kaplanarak hissetmeleri imkanı sunulacak .

teknoloji

Bükülebilen ve esneyebilen pil yapıldı

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de Northwestern ve Illinois Üniversites’nin partner çalışmasıyla esneyen ve bükülen pil üretildi. Bir Sürü ufak 100 lityum iyon pili esnek tellerle birbirine bağlandı. Esnek bir plastik malzeme üst kısmına yerleştirilen pil, uzaktan şarj edildiği için kablolu şarj cihazına gerek bulunmuyor. Bükülebilen PC ve televizyonlar için gereken bu pilin uzaktan şarj edilir olması mühim bir gelişim olarak onay ediliyor.

Moleküller davranış ettirilip dünyanın en ufak çizgi filmi yapıldı

IBM’in araştırmacıları, karbonmonoksit moleküllerini, Taramalı Tünelleme Mikroskopu ile davranış ettirerek dünyanın en ufak çizgi filmini yaptı. IBM araştırmacısı Profesyonel . Dr. H. Rohrer ve G. Binnig, 198bir’de bu mikroskopu geliştirip 1986’da Nobel Fizik Hediyeyi almıştı. Bu mikroskopla malzemelerin yüzeyi atom seviyesinde görüntüleniyor. IBM araştırmacıları atom seviyesinde denetim yaparken ” Genç ve Atomu” isimli bir çizgi film hazırladı. Bakır levha üst kısmına yerleştirilen karbonmonoksit molekülleriyle genç ve topunun biçimi oluşturuldu. Mikroskopta, karbonmonoksit molekülündeki oksijen atomu nokta şeklinde yaşanıyor . Bu yöntemle 242 başka resim üretilerek 94 saniyelik çizgi film yapıldı.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de laboratuvarda üretilen böbrek fareye takılınca çalıştı

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de Massachusetts General Hastanesinde, laboratuvar ortamında rejenere edilen mouse böbreği, bir fareye takılınca idrar üretmeye başladı. Dr. Harald Ott, bundan önce damarların rejenere edildiği taktiği faydalanarak böbreği oluşturdu ve ilk defa tam bir uzuv rejenere edilmiş oldu. Önce ölü bir farenin böbreği alındı ve arasında özel bir sıvı/akışkan yer alan yıkama makinesine konuldu. Sıvıdaki enzim ve parçalayıcı maddeler böbrekteki ölü fareye ait hücreleri parçalayarak temizledi. Geriye böbreğin iskeleti olan ve bal peteğini andıran matris kaldı. Ardından yepyeni doğmuş fareden edinilen böbrek hücreleri, özel bir ortamda bu böbrek matrisine aşılanarak böbrek dokuları oluşturuldu.

Teknoloji, bilgisayarlar, mobil cihazlar hakkında son haberlere ulaşmak için bilgikaynak.com adresini ziyaret ediniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: