Güncel Sağlık Haberleri

Doğu ve Güneydoğu’daki 25 il Türkiye’nin sağlık üssü oldu. Sağlık Bakanlığı bölgeye 26 bin 251 hekim atadı. Projeyle alanda görevlendirilen doktorların 2 bin 658’i ise kapsamında profesyonel.

Sağlık Bakanlığı’nın, mahrumiyet bölgelerinde istihdam edilmek amaçlı üstünde çalıştığı sözleşmeli hekim projesi bitti. Bunun Için göre enbaşta doğu il ve kazaları olmak üzere sağlık hizmetlerinde sorun meydana gelen 26 ile 5 bin 201 sözleşmeli hekim gönderilecek. Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirilecek hekimler 2 – 3.000 TL içinde pek aylık alacak. Bununla Birlikte en pek 2 bin 658 kadro ile en pek profesyonel hekim alınacak.

Hizmet kısmında 25 il var

Bakanlık hekim gitmeyen şehirleri tespit edilerek 5. ve 6. sağlık hizmet kısmında yer alan şehirleri seçti. Bu şehirlere sözleşmeli hekim formülüyle sağlık hizmeti sunmayı ve aksama yaşanmasını önlemeyi amaçlayan Sağlık Bakanlığı, kadroları da tespit edildi . 5 ve 6. hizmet bölgesindeki iller ise şöyle:

Sağlık Personeli

“Malatya, Sivas, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Artvin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Tunceli, Iğdır, Adıyaman, Bingöl, Hakkari, Ağrı, Şırnak, Mardin, Muş, Bayburt, Kars, Bitlis, Siirt, Van, Gümüşhane, Batman, Ardahan.”

Kadrolar belirlendi

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun çalıştığı projede 5 bin 201 kadro planlandı. Bunun Için göre en pek 2 bin 658 ile profesyonel hekim alınacak. Bunu bin 566 profesyonel olmayan hekimler takip edecek. Sahalar şunlar:

Uzman Hekim: 2 bin 658,
Hekim: 1566,
Hemşire: 258,
Ebe: 107,
Röntgen teknisyeni: 104,
Laboratuvar teknisyeni: 88,
Diş tabibi: 87,
Acil tıp Teknisyeni: 80,
Toplum sıhhati teknisyeni: 73,
Tıbbi sekreter: 66,
Anestezi teknisyeni: 62,
Eczacı: 21,
Psikolog: 12,
Fizyoterapist:10,
Diyetisyen: 6,
Acil tıp teknikeri: 2,
Odyometri teknikeri: 1

Bu seneye civarı nihai 5 yıl içinde senede 2 defa alım yapanSağlık Bakanlığında ilkalımını Mayıs’ta gerçekleştirmiş olup, yıl sonu alımıiçin her biri meraklabeklemektedir. Sağlık Bakanlığı ve ilişkili kuruluşlara bu yıl sağlık personeli alımı yapmayacak. Sağlık Bakanlığı 2013 seneyi sonu amaçlı alınması beklenen alımiçin daha şimdiden itibariyle hiç tek hazırlık yok. Edinilen verilere göre alımınyapılması amaçlı şehirlere boş kadro ve pozisyon amaçlı yazılar dahi gitmemiş.

Bu sebeple bu yıl içinde Sağlık Bakanlığı sözleşmeli4/B’li alım olmayacağı yönündedir. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu katıldığı tek televizyonprogramında editör aracılığıyla da sorulan suale, alım çalışmalarının 2014 yılıiçin yapıldığını söylemişti. Bu yıl sonu Sağlık Bakanlığına yalnızca kadrolu alım içinçalışma yapılmakta olup Kamuya evrensel görevli alımları içinde Kasım ayıiçerisinde yalnızca kadrolu alımyapılacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: