Lazer Epilasyon İşe Yararmı

Lazer epilasyon kabul görmeyen kılların özel dalga boylarında lazer ışınları faydalanılarak yok edilmesidir. Kapsamlı beden sahalarında kısa zamanda uygulanaalim, gösterişli ve emniyetli bir yoldur. ‹ğneli epilasyonla karşılaştırıldığında ek olarak kısa zamanda netice vermesi, hastalar aracılığıyla ek olarak pratik tolere edilebilmesi, invaziv olmaması, hemen yan etki ve ağrı-acı-sızı benzeri belirtilerin minimal olması en mühim avantajlarıdır. Seans tarafından fiyati yüksek görünmekle beraber, uygulanabilen beden yüzey sahası, süre ve toplamında maliyet tarafından da iğneli epilasyona yönelik ek olarak avantajlıdır.

Lazer enerjisi kıl gövdesindeki melanin pigmenti aracılığıyla emilir. Emilen enerji, ısı enerjisine dönüşür ve kıl gövdesi ısı yöntemiyle çevre dokulara kayıp vermeden selektif olarak yok edilmiş olabilir. Lazer seansından sonraki önce 7-10 zaman içerisinde cansız kıl gövdeleri yuvalarından dışarı çıkarak spontane döküleceklerdir. Lazer epilasyonun etki mekanizması, kıl varlığını gerektirdiğinden, lazer zamanı esnasında kılları dipten alan (epile eden) yöntemlerden (ağda, cımbız, iplik, epilatör) kaçınılmalıdır. Kılı deri yüzeyinden alan (depile eden) yollar (tüy dökücü krem, jilet) ise kullanılabilir.

lazer epilasyon

Her seansta kılların % 30-50’sinin daimi olarak tahrip edilmesi hedeflenmektedir. Fakat kılların ne kadarının geriye çıkacağını öngörmek olası değildir. Lazer epilasyon öncesi hasta ile ön müzakere inşa edilerek deri tipi, kıl yapısı, ışık duyarlılığı, sistemik hastalıklar, alışkanlıklar ve kullanılan ilaçlar değerlendirilmekte ve yaklaşık muvaffakiyet oranı verilebilmektedir. Genel olarak deri rengi ne civarı beykısa, kıl rengi ne civarı siyah ve kalınsa lazer epilasyon o derece etkilidir. Tanım ve etki mekanizması tarafından lazer epilasyon hepsi ile beyaz ya da ayva tüyü kıllarda etkisizdir. Fakat pigment kapsayan bütün kıllarda gösterişli olması beklenir. En sıkı neticeler yer altı, genital bölge ve bacak kıllarında elde edilmektedir. Lazer zamanı esnasında olası olduğunca cilt beyaz kalmalıdır. Solaryum ve güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır. Böylece doz düşümü gerekmeyecek, seans kaybı, erteleme ve parasal kayıp engellenecektir. Hasta güneşten korunduğu halde lazer uygulaması yaz aylarında bile yapılabilir. Hormonal sorun barındıran hasta olanlarda ise lazer epilasyon, medikal rehabilitasyona dayanak amacıyla kullanılabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: