Düğün Klibi Atma

Günümüzde giderek yaygınlaşan tek fotoğraf dalı düğün fotoğrafçısı. Düne civarı yalnızca stüdyolarda 1-2 saatlik çekimlerle hudutlu meydana gelen , gelinin sandalyede bulunduğu , damadın elini müstakbel eşinin omzuna dayadığı, stüdyoya hapsedilmiş düğün töreni fotoğrafları devri kapanıp, yerini açık gökyüzü ve belgesel düğün töreni fotoğrafçılığına bırakmaya başladı. Nihai on senedir yaygınlaşan tek çekim türü meydana gelen belgesel düğün fotoğrafçılığını kimler yapabilir, kimler yapamaz, ne çeşit ekipmanlara gereksinim vardır, ışık ve mekan tüketimi konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizler amaçlı bu suallerin cevabını düğün töreni fotoğrafçısı Özkan Taşkıran ile yaptığımız söyleşide inceleyebilirsiniz .

düğün hikayesi

Belgesel düğün töreni fotoğrafçılığı konsepti Abd ve Avrupa’da doğup gelişen ve ülkemizde nihai 10 senedir seçim edilen tek stil . Stüdyo fotoğrafçılarının açık havada çekim inşa etmeye başlaması, gereken eğitimleri alıp bu işe gönül verici yepyeni fotoğrafçıların olması belgesel düğün fotoğrafçılısı ülkemizde süratle büyümesine neden olmuştur. Tek burada minik tek detay var; stüdyo mahaline harici mekanlarda yapılmış olan 1-2 saatlik çekimi belgesel düğün töreni fotoğrafçılığıyla karıştırmamak gerekmektedir . Bu 2 iş birbirinden ayrı işlerdir. Belgesel düğün töreni fotoğrafçılığı düğün töreni gününün tamamının fotoğraflarla hikayeleştirilmesi işidir.

Burada fotoğrafçının yapması gereken olan günün akışının ötesine geçerek bulunduğu ortamın içerisine kaynaması, davranış ve davranışların arkasında yatan duyguları yakalamalısıdır. İşte bu noktada fotoğrafçının sunduğu yapıt , günün akışını klişe tek biçimde görüntüleme monotonluğundan çıkartır. Tek düğün töreni fotoğrafçısı olabilmek amaçlı mesleğinizin ötesinde kişilerin o anki hislerini tek sürü sıkı çözümleme etmeniz gerekmektedir. Şayet çekim yapacağınız çiftin o günkü coşkusunu ve telaşını bizzat telaşınız benzeri görebiliyorsanız, benzer duyguları yaşayabiliyorsanız oldukça başarılı tek düğün klibi fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: