Mısır İsrailin Önergesini Kabul Ediyor

Mısır, Gazze Şeridi\’ndeki çatışmaların sona erdirilmesi için bir öneri sunarak, İsrail ve Hamas\’a salı sabahı 09.00\’dan itibaren bırakışma uygulamaları yönünde çağrıda bulunmuştu. İsrail hükümeti, Mısır\’ın bırakışma önerisini ikrar ettiğini açıkladı.

ATEŞKES, BOMBARDIMANI BİTİRECEK

Kahire yönetiminin önerdiği ateşkes, karadan, denizden ve boş gerçekleşecek bombardımanın önüne geçmeyi hedefliyor. ateşkes ayrıca, limit kapılarının açılarak sivillerin emin geçişinin teminatının sağlanmasını içeriyor.

SİLAHLAR SUSTUKTAN 48 sayaç SONRA BİR ARAYA GELECEKLER

Öneriye göre, etraf silahların susmasının ardından 48 saat içerisinde Kahire\’de bir araya gelerek ülfet gerçekleştirecek.

(İsrail\’in Gazze\’ye müteveccih bir haftasını dolduran saldırılarında şimdiye kadar 189 koca ölmüş, 1400 nefer yaralanmıştı.)

HAMAS: itilaf OLMADAN bırakışma OLMAZ

Hamas\’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, \”Medyada gördüğümüz ateşkes haberleri konusunda on paralık kimesne bize resmi ya da gayriresmi bir teklifte bulunmadı. lakin şayet teklifin içeriği doğruysa, bu teslim geçmek ve diz çukurlaşmak anlamına ki tığ bunu derhal reddediyoruz\” açıklamasını yaptı. Tugay, \”Düşmanla savaşımız şiddetlenecektir\” niteleyerek ekledi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, \”Kapsamlı bir sözleşme sağlanamadan mütareke yapmayı reddediyoruz. kıtal bir zamanlar evvela ateşi kesip sonra oylaşma etmezsiniz\” dedi. Hamas olarak bu konuda resmi bir önerme almadıklarını söyleyen Barhum, \”Direniş silahları kırmızı çizgimizdir\” ifadesini kullandı.

ARAP BİRLİĞİ\’NDEN ATEŞKESE DESTEK

Mısır\’ın ateşkes önerisi, Kahire\’de İsrail\’in operasyonlarını tartışmak üzere gerçekleşecek gündüz feneri Birliği dışişleri bakanları toplantısının hoppadak öncesinde geldi. Basına kapalı gerçekleşen derinti öncesi mütekellim gündüz feneri Birliği umumi Sekreteri Nebil Arabi, \”Dünya, cenk suçları fail İsrail sömürgeciliğinin ciddi yüzüne tanık oluyor\” dedi.

Toplantıya katılan liderler, Mısır\’ın her iki tarafa ateşkes çağrısını ve Filistin\’in \’uluslarası koruma\’ talebini desteklediklerini açıkladı.

OBAMA: HAMAS\’IN SALDIRILARI AFFEDİLMEZ

ABD Başkanı Barack Obama, her yıl beyaz zehir Saray\’da düzenlenen iftar vakti etkinliğinin ardından, Mısır\’ın Gazze\’de ateşkes teklifini \’umut verici\’ olarak değerlendirdi. Gazze\’de sivillerin ölmesinin ise bir trajedi olduğunu söyledi.

Ancak Hamas\’ın İsrail\’e roket saldırılarının \’affedilemez\’ olduğunu kail Obama, \”Açıkça dillendirmek istiyorum ki hiçbir il vatandaşlarına rasgele roketler atılmasını onaylama edemez. Bu bakımdan, Hamas\’ın bu affedilemez saldırılarına karşı İsrail kendini esirgeme hakkına sahiptir\” dedi.

ABD, mütareke ÇAĞRISINI yapıcı KARŞILADI

Ateşkes çağrısını değerlendiren kul Hükümet Sözcüsü Jan Psaki de, \”Mısır\’ın ateşkes çağrısını kıvançla karşılıyor, bu çabanın muhtemel olduğunca hızlı bir biçimde tarafları sakinleştirmesini umuyoruz\” dedi.

ÖLÜ SAYISI 189\’A YÜKSELDİ

İsrail\’in Gazze Şeridi\’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 189\’a, yaralıların sayısının 1400\’e yükseldiği belirtildi.

AA muhabirine mütekellim Gazze\’de görevini fiili olarak yürüten emektar Filistin Hükümeti keyif Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail\’in düzenlediği tarz saldırılarında Gazze\’nin güneyindeki han Yunus ve gönenç kentlerinde biri kadın olmak neredeyse dü yaslı Filistinlinin hayatını kaybettiğini söyledi. dü Filistinlinin ölümünün ardından İsrail\’in operasyonunda hayatını kaybedenlerin sayısının 189\’a çıktığı belirtildi. Mısır İsrailin Önergesini Kabul Ediyor

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: